Minister za zdravje opozarja: "Prekomerno pitje alkohola škoduje zdravju!"
Vsebina spletne strani je zaradi ponudbe alkoholnih pijač namenjena polnoletnim osebam.
S klikom na gumb VSTOPI potrjujete, da ste polnoletni v državi iz katere dostopate do spletne strani.
Vinorodni okoliš Kras je s površino 600 ha najmanjši vinorodni okoliš v Sloveniji.
Razprostira se na nadmorski višini 300m, v objemu Tržaškega zaliva, obronkov Vipavske doline in Brkinskega gričevja. Sestavljen je iz 2 vinorodnih podokolišev (Vrhe in Kraška planota) ter 15 vinorodnih krajev. Posebnost okoliša izvira iz njegovih edinstvenih geoloških in klimatskih značilnosti.
To je domovina slovenske in svetovne vinske posebnosti, TERANA PTP. Vino je pridelano iz sorte refošk, ki je med drugim tudi najbolj zastopana sorta v okolišu. Od rdečih sort, v vinogradih najdemo zasajena tudi merlot ter cabernet sauvignon. Manjši delež, okoli 20% vseh vinogradov predstavljajo bele sorte. Od tega, klet prideluje zlasti vitovsko grganjo ter malvazijo, v manjši meri pa tudi charonnay, sivi pinot in sauvignon.
Za podnebje Krasa je značilen preplet vplivov celinskega in sredozemskega podnebja.
Vpliv celine se kaže z vdori mrzlega zraka v obliki znanega severnega vetra – burje.
Gre za izjemno močan veter, ki lahko doseže sunke tudi do 150 km/h ter povzroča nemalo preglavic. Bližina morja ima na podnebje bistveno bolj blagodenje vplive - sredozemsko podnebje namreč skrbi da, povprečne zimske temperature nikoli ne znižajo toliko, da bi lahko škodovale vinski trti.
Padavin je veliko, zlasti v jesenskem in pomladnem času. Kljub temu v osrednjem delu Krasa ni površinskih vod. Zaradi razpokanosti in preperelosti kamnin voda namreč hitro odteče v podzemlje. Pomemben vpliv na rast trte daje tudi značilna rdeča zemlja.